Wielu osobom wydaje się, że spacer z psem nie wymaga żadnej filozofii ani odpowiedniego przygotowania. Nic bardziej mylnego! Spacer to wyjątkowy czas dla twojego pupila, gdyż jest to jego najważniejsza aktywność fizyczna jak i psychiczna w ciągu dnia. Na spacerze możesz zacieśnić więź ze swoim pupilem podczas wspólnie spędzonego czasu. Dodatkowo spacery korzystnie wpływają na zdrowie – zarówno psa jak i twoje! Jak w takim razie przygotować się do idealnego spaceru z psem? Jakie akcesoria zabrać i dokąd się udać? Oraz czy spacery ze szczeniakiem różnią się od tych z dorosłych psiakiem?
Ile powinien trwać spacer z psem
Spacer dla naszego czworonoga to nie tylko okazja by zaspokoić potrzeby fizjologiczne. Wspólny spacer z opiekunem pozwala mu pozbyć się nadmiaru energii, eksplorować nowe tereny i poznawać nowe zwierzęta wraz z ich właścicielami. Częstotliwość spacerów z psem powinna być zależna od wieku zwierzaka oraz jego kondycji zdrowotnej. W przypadku dorosłych i zdrowych psów zaleca się spacer maksymalnie co 10 godzin. Krótkie spacery, minimum 15 minutowe powinny mieć miejsce co najmniej 3 razy dziennie. Bardzo ważne jest wprowadzenie stałych pór wychodzenia na dwór co sprzyja budowaniu komfortowej rutyny. Jeden z trzech spacerów powinien być dłuższy i trwać przynajmniej 30 minut. Długi spacer może obfitować w zabawy i naukę posłuszeństwa co dodatkowo stymuluje inteligencję psa.
Wielu właścicieli zastanawia się: o której powinien być ostatni spacer z psem? Ostatni spacer poprzedzający noc powinien być odpowiednio dopasowany do godzin poprzednich spacerów. Pomiędzy wszystkimi spacerami należy zachować maksymalnie 10 godzin przerwy. Przykładowo: jeżeli spacer popołudniowy odbył się o godzinie 15:00 a poranne spacery odbywają się o 8:00 to najlepszym rozwiązaniem jest wyprowadzenie psiaka na ostatnie wyjście o 22:00.
Na spacerze z psem…
Spacer z psem to doskonały czas na wprowadzenie gier i zabaw, podczas których pupil będzie mógł z tobą współpracować. Jakimi aktywnościami możemy urozmaicić popołudniowe wyjście na dwór? Na początek, dobrym pomysłem będzie zabranie go do psiego parku. Jest to okazja na poznanie nowych czworonogów i zainicjowanie wspólnych zabaw! Kontakt z innymi psami jest szczególnie ważny dla szczeniaka, gdyż wzmacnia proces socjalizacji. Psi park to prawdziwy raj dla naszych czworonogów. Te miejsca są specjalnie dostosowane zarówno do mniejszych jak i większych zwierzaków, które mogą wyszaleć się na kładkach, tubach, drążkach do skakania i równoważniach. Podczas wizyt w takim parku nasz psiak zbiera jednocześnie szereg informacji za pomocą węchu i obserwacji drugiego osobnika. Pamiętajmy jednak, że podobnie jak u ludzi psy też potrafią mieć różne charaktery. Niektóre z osobników bardzo chętnie i szybko nawiązują kontakty z innymi psiakami, ale niektóre mogą być bardziej wycofane. Najlepiej postępować zgodnie z upodobaniami twojego pupila również w kwestii częstotliwości spotkań z innymi czworonogami.
Zabawy z psem na spacerze
Jeżeli czujemy, że nasz psiak jest gotowy na bardziej zaawansowane zabawy warto spróbować naukę omijania różnych przeszkód (np. drzew w lesie lub w parku) lub skakanie przez przeszkody. Przed takim treningiem ważne jest przeprowadzenie rozgrzewki dla psa. Dla dobrego rozgrzania mięśni wystarczy 10 minut biegu. Ćwiczeniami angażującymi wiele partii mięśniowych psa może być np. nauka slalomu między nogami lub nauka sztuczki „cofnij” lub tzw. psie pompki (naprzemienne pozycje „stój” na „leżeć”). Wymienione sekwencje mogą być dla niektórych pupili zbyt trudne do wykonania, dlatego należy wprowadzać je stopniowo. Dobra zabawa na spacerze z psem nie musi być wcale skomplikowana. Wielu właścicieli psiaków lubi używać aportowania piłeczek na spacerze a także przeciąganie liny z pupilem oraz bawienie się w berka. Warto spróbować zaangażować zmysły psa podczas wspólnych zabaw. Możesz chować się za różnymi obiektami by pupil mógł wytężyć swój węch i słuch by ciebie odnaleźć. Angażujące zabawy warto przeplatać aktywnościami wyciszającymi. Po pobudzających aktywnościach warto zaoferować psu szukanie ukrytego wcześniej smakołyka, to pozwoli pupilowi skoncentrować się na spokojniejszym zadaniu.
Spacer z psem możemy wzbogacić również o trening posłuszeństwa. Jest to szczególnie ważne, aby zapewnić sobie i psu miły i bezpieczny sposób wspólnego spędzania czasu. Im lepiej pies reaguje na twoje komendy tym więcej możesz dać mu swobody na spacerze. Jeżeli nauczysz psa bezbłędnego przychodzenia na przywołanie to możesz pozwalać mu biegać bez smyczy w bezpiecznych miejscach, gdyż będziesz mieć pewność, że przyjdzie do ciebie, gdy go przywołasz. W jaki sposób rozpocząć szkolenie posłuszeństwa? Na początek znajdź bezpieczne i ciche miejsce do ćwiczeń, takie by nie rozpraszało uwagi twojego pupila. Z początku wybieraj miejsce znacznie oddalone od innych czworonogów i ich właścicieli a z czasem zmniejszaj dystans. Gdy psiak opanuje podstawy treningu, możesz zacząć trenować z nim w warunkach najtrudniejszych, ucząc omijania ludzi i psów, obchodząc ich łukiem.
Bardzo ważną częścią spaceru jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie, psu oraz innym ludziom mijanym na chodniku. Jeżeli twój pies potrafi agresywnie reagować na przechodniów lub innych czworonogów zastosuj kaganiec. Ten gadżet jest również potrzebny, gdy pies ma tendencję do zjadania różnych rzeczy z trawy lub chodnika. Twój pies jest bardzo pobudzony, mimo że spacery trwają długo? Być może jest to kwestia długości smyczy, na której jest prowadzony. Na spacerze nie musisz trzymać psa na krótkiej smyczy ograniczającej ruchy – rekomendujemy używanie długich smyczy treningowych, które dadzą psu więcej swobody.
Gdzie iść z psem na spacer?
Psy tak jak ich właściciele uwielbiają odkrywać nowe miejsca podczas spacerów. Spacer to okazja na zwiedzanie nowych terenów, poznanie nowych zapachów oraz zaprzyjaźnienie się z innymi czworonogami. Oczywiście, spacery mają zapewnić psu zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych. Codzienne spacery po osiedlu mogą w końcu znudzić psa, dlatego od czasu do czasu warto wprowadzić okazje do pewnych zmian.
Oto kilka przykładów miejsc, do których możemy pójść wraz z czworonogami:
- Park
- Psi park
- Las
- Dzikie plaże
- Niektóre rezerwaty przyrody
Pamiętajmy by zawsze stosować się do wszelkich wymogów dotyczących wprowadzania psa na tereny chronione takie jak lasy, rezerwaty przyrody czy obszary natury 2000. Wyjście do lasu czy innego zalesionego terenu jest wyjątkowo atrakcyjnym terenem dla wielu domowych czworonogów. Panuje tu mniejszy zgiełk, nie słychać hałasów miasta oraz w powietrzu unosi się duża ilość ciekawych zapachów. Każdy zalesiony krajobraz ma jednak swój własny regulamin obejmujący wprowadzanie psów na ich teren. Większość z nich zakazuje spacerowania z psem, ale niektóre robią wyjątek dla psów prowadzonych na smyczy. Zapobiega to oddalaniu się czworonoga od opiekuna, samodzielne spacerowanie oraz polowanie na inne zwierzęta. Regulamin wspomina również o zakazie zbliżania się z psem do dzikiej zwierzyny, tak samo jak płoszenie jej oraz naruszanie ich siedlisk – nor i gniazd. Kodeks wykroczeń przewiduje kary dla właściciela psa za puszczenie zwierzaka luzem.
Dlatego tak ważne jest by sprawdzać aktualne przepisy interesującego nas obszaru – za każdym razem kiedy planujemy wejść tam razem z naszym psiakiem. Będąc na spacerach zawsze sprzątajmy wszelkie nieczystości, które zaśmiecają wspólny krajobraz. Pomoże ci w tym podajnik na worki, który możesz zawiesić sobie przy torebce i zawsze mieć blisko podczas spaceru z psem. Na spacerach w pięknych okolicznościach przyrody warto nosić ze sobą również przysmaki. Pomogą w przywołaniu czworonoga do siebie oraz stanowią ulubioną zachętę do kontynuowania treningu posłuszeństwa.
Ciekawym miejscem na spędzenie wspólnie czasu jest też… muzeum! Niektóre z galerii sztuk oraz muzeum pozwoliło wprowadzić psiaki na ich wystawy. Oczywiście warunkiem uczęszczania do takiego miejsca jest noszenie kagańca oraz trzymanie psa na smyczy. Często wejście psiaka jest przewidziane za darmo. Dodatkowo, w muzeach możemy znaleźć miseczki z wodą dla spragnionych czworonogów. Kto by pomyślał, że psy mogą również doświadczyć trochę kultury?
Pierwszy spacer szczeniaka
Pierwsze miesiąca życia pupila upływają właścicielowi w trosce o jego bezpieczeństwo i zdrowie. Dbamy by nie narażać szczeniaka na warunki, które mogłyby wpłynąć negatywnie na jego rozwój bądź samopoczucie. Pierwsze spacery z psem powinny nastąpić po przyjęciu przez niego wszystkich niezbędnych szczepionek, a więc po czwartym miesiącu życia. Pierwszym krokiem, który warto podjąć przez rozpoczęciem spacerów jest przyzwyczajenie szczeniaka do noszenia obroży lub szelek. Pierwszy spacer z psem warto rozpocząć od zabrania go do ogrodu, gdzie może postawić łapki na trawie i spokojnie rozejrzeć się po nowym otoczeniu. Dzięki temu pierwsze chwile na dworze będzie przyjemnym i bezstresowym doświadczeniem. Wychodząc z naszym czworonogiem na pierwsze spacery warto wybrać miejsce stosunkowo pozbawione bodźców takich jak tłumy ludzi ze zwierzętami. Dobrym pomysłem jest polana lub las, w którym będziemy mogli łatwo kontrolować zachowanie zwierzaka. Warto zadbać o wygodę naszego pupila – wybierzmy dla niego obrożę, która nie będzie zbyt obciążająca oraz szelki pozwalające na swobodne poruszanie się. Podczas spaceru z szczeniakiem pamiętajmy o dbaniu o jego bezpieczeństwo. Pod żadnym pozorem nie pozwalajmy mu obwąchiwanie ani spożywanie odchodów innych zwierząt ani żadnych przypadkowo znalezionych pokarmów. Początkowo nie spuszczajmy szczeniaka ze smyczy. Starajmy się od najmłodszych lat uczyć go posłuszeństwa podczas spacerów, ale również urozmaicajmy je zabawą i różnymi dodatkowymi aktywnościami.
Podsumowanie
Podsumowując, spacery to czas, w którym pies zaspokaja wszystkie naturalne potrzeby fizjologiczne i behawioralne. Nasz domowy pupil podczas wyjścia na dwór może swobodnie węszyć i eksplorować teren. Jako właściciele możemy wzbogacić spacer zabawami a nawet nauką posłuszeństwa, która zaspokoi intelektualne potrzeby naszego zwierzaka. Na spacerze z psem możemy odwiedzić również wiele ciekawych i nowych miejsc. Pamiętajmy by zapewnić bezpieczeństwo psu oraz sobie we wszystkich uczęszczanych przez nas miejscach. Wspólnie spędzony czas na spacerze to świetna okazja by zacieśniać więzi z naszym czworonogiem!
Autor
Redakcja RankingKarm.pl